5 Temmuz 2014 Cumartesi

BENİM İÇİN ÖL - AMY PLUM


Ve sonra, kafamda ağır ağır şu iki kelime canlandıBen seninim!..


Kitabın Adı : Benim İçin Öl
Orijinal Adı : Die For Me
Yazar : Amy Plum
Serinin Adı : Revenants
Seri Kitap Numarası : 1
Yayıncı : Akılçelen Kitaplar
Çevirmen: Esra Çakıruylası
Tür : Paranormal, Genç Yetişkin, Romantik
Yayın Tarihi : Ocak 2012
Sayfa Sayısı : 351

***
Yine konuya balıklama dalma hakkımı kullanıyorum.Arka kapak yazısı yazmak tarzım değil ne yapabilirim :/
 Başlarda bana fena halde klasik tarz gençlik kitapları hatırlattığını söylemeliyim. Yabancı bir yere taşınmak zorunda kalmış, kendi halinde bakımsız, kitap ve sanat düşkünü, ergen olsa da yaşından fazlasıyla olgun davranan genç bir kız ve inanılmaz derece de yakışıklı ulaşılmaz bir çocuk.. (fantastik tarafı anladınız sanırım :P) 
 Hatta itiraf edeyim tahmin bile yürüttüm. Simdi kitap Paranormal ya, kız çocuğa aşık olacak, oda 'nayır aşkımız imkansız birlikte olamayız' tarzı bir şeyler söyleyecek, kız da kendini iyice harap edip aşk acısıyla kavrulacak falan filan dedim.
 Ops!!  Hiçbiri tutmadı. 
Öncelikle çok farklı bir kurgusu vardı. Fantastik karakterlerin hastası olan bana, yeni bir tür kazandırdı diyebilirim. Var olan bir türe yeni bir boyut kazandırmış ta olabilir, her neyse. 
Katie, anne ve babasını bir kazada kaybetmiş genç bir kızdır. Ablasıyla birlikte Fransa'da yaşayan babaanne ve dedelerinin yanına taşınırlar. Georgia, ne kadar aktif ve dışa dönük ise Katie'de tam tersidir. Georgia, ailesinin ölümünü geceleri dışarıda, yeni arkadaşlar  ve farklı mekanlarla unutmaya çalışırken, Katie ise girdiği depresyon yüzünden günden güne kötüleşir. Bir gün Georgia'nın sözünü dinlemeye karar verir ve tek dostu olan kitaplarını alarak, çıkıp dışarılarda bir yerler de, bir kafe de okumaya karar verir. Öyle de yapar. Gittiği kafenin ücra bir köşesinde, kahvesini yudumlayıp kitabına dalmak üzereyken tahmin edin kimle göz göze gelir. Evet, esas oğlanımız Vincent, göz kamaştırıcı yakışıklılığı ile tabiri caizse Katie'yi çarpar.. Klasik bir ilk görüşte aşk senaryosu diyebilirsiniz ama olay devamında patlak veriyor tabi ki. 
Bir gece yürüyüşe çıkan Katie ve Georgia'nın tesadüfen tanık oldukları şeyler sayesinde işler karışır. Gördüklerini anlamak için zeki kızımız Katie, ufak bir ajanlık girişiminde bulunur ve kendini bilmediği bir dünya ve farklı bir maceranın içinde bulur. Kurtarılan hayatlar ve iyilik adına feda edilen canlar.. Devamında gelişen olayların sizi sarıp, içine çekeceğine eminim. 
 Yerine getirmek zorunda olduğum sorumluluklar yüzünden sürekli okuyamasam da hiç 'nerede kalmıştım' dedirtmeyen bir kitaptı. Akıcı bir yazım+çeviriye sahipti. Sondan başlamasıyla ünlü biri olarak şunu da eklemeliyim ki kapağa bayıldım ^^ tek yadırgadığım kısım her şeyin aşırı hızlı gelişmiş olmasıydı sanırım. Belki kitabı sevdiğim için de bana kısa gelmiş olabilir, her neyse..
 Ve son olarak Fransa'nın tek sevdiğim yanı Peugot otomobilleri olmasına rağmen, bu kitap tüm ön yargılarımı yıkmış olabilir. 
İkinci kitap için sabırsızım ^^
 
Puanım: 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder